Warsztaty: Komputerowa analiza danych jakościowych

Prowadzenie

dr Jakub Niedbalski,
Uniwersytet Łódzki

Opis warsztatów

Głównym celem warsztatów jest zapoznanie uczestników kursu z możliwościami oraz sposobami wykorzystania wybranych programów komputerowych wspomagających analizę danych jakościowych. Kurs skierowany jest przede wszystkim do badaczy, którzy dopiero chcą spróbować swoich sił w realizacji własnych projektów badawczych z wykorzystaniem programów CAQDA. Podczas warsztatu, jego uczestnicy zapoznają się ze specyfiką programów służących do analizy danych jakościowych. Będą mieli także okazję przećwiczyć zdobytą wiedzę i umiejętności na wybranym, bezpłatnym oprogramowaniu wspomagającymi proces analizy danych jakościowych. Warsztaty będą prowadzone w formie prezentacji podstawowych funkcji oprogramowania komputerowego oraz samodzielnym wykonywaniu przez uczestników kursu określonych ćwiczeń w środowisku wybranych programów.

Umiejętności i kompetencje nabyte w trakcie warsztaów

Po odbyciu warsztatu ich uczestnik powinien umieć samodzielnie analizować i interpretować zjawiska społeczne z zastosowaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego. W wyniku przeprowadzonych zajęć słuchacz będzie potrafił pracować w środowisku oprogramowania komputerowego wspomagającego analizę danych jakościowych oraz będzie posiadał umiejętności i wiedzę niezbędną do realizacji projektu badawczego z wykorzystaniem tego rodzaju oprogramowania. Po zakończeniu kursu uczestnik powinien świadomie wybierać i wykorzystywać specjalistyczne programy komputerowe do realizacji konkretnych zadań związanych z realizacją własnego projektu badawczego.

Treść warsztatów

W trakcie warsztatów ich uczestnicy zostaną wprowadzeni w następujące zagadnienia:
- wprowadzenie do komputerowo wspomaganej analizy danych jakościowych: zarys historyczny, geneza i kierunki rozwoju oprogramownia CAQDA
- podziały i rodzaje w obrębie programów wspomagających analizę danych jakosciowych
- przygotowanie materiału do analizy z wykorzystaniem CAQDAS
- tworzenie plików i importowanie danych
- wstępne etapy analizy, fragmentacja danych i kodowanie otwarte
- posługiwanie się kodami, przeszukiwanie poprzez kody i praca z listą kodów
- kodowanie selektywne, tworzenie kategorii i przyporządkowywanie kodów
- sortowanie i organizacja zbiorów kategorii, prowadzenie memos w analizie
- tworzenie map pojęciowych i diagramów integrujących
- eksportowanie wyników analizy danych
- wykorzystanie wygenerowanych informacji do tworzenia raportu badawczego

Opisane powyżej zagadnienia będą realizowane poprzez zapoznawanie uczestników kursu z funkcjami oferowanymi przez takiej progamy jak: Audacity, OpenCode, WeftQDA czy CmapTools. Opcjonalnie, w miarę możliwości, zaprezentowane zostaną inne programy należące do rodziny CAQDA (NVivo, Atlas.ti).

Wymagania wstępne

Osoby, które chciałyby wziąć udział w warsztacie powinny posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie posługiwania się pakietem MS Office oraz MS Windows. Wymagana jest również znajomość metod badań jakościowych z uwzględnieniem metodologii teorii ugruntowanej.

 

Lista warsztatów
Opis warsztatów (wersja do wydruku): pobierz PDF