warsztaty: W połowie drogi – metody konsultacji społecznych

Prowadzenie

Dr Dorota Szaban,
Uniwersytet Zielonogórski

Dr Krzysztof Lisowski,
Uniwersytet Zielonogórski

Opis warsztatów

Celem warsztatów jest charakterystyka podejścia badawczego, które może być wykorzystywane jako narzędzie, mogące stać się podstawą skutecznego działania na rzecz wzmocnienia procesów demokratycznych i mechanizmów społeczeństwa obywatelskiego w wymiarze lokalnym. Chcemy przedstawić podejście badawcze, które pozwala łączyć działanie naukowe, z praktyką społeczną.

Konsultacje społeczne

Dotychczas praktykowane mechanizmy wspierania partycypacji społecznej nie są wystarczające i pozostają na stosunkowo niskim poziomie. Jako jedną z wielu przyczyn takiego stanu rzeczy można wskazać brak narzędzi i praktyki w stosowaniu komunikacji społecznej nastawionej na identyfikację i rozwiązywanie problemów, już na poziomie społeczności lokalnych.
Potrzeba uzyskania społecznego poparcia dotyczy wielu wymiarów funkcjonowania społeczności – od rewitalizacji przestrzeni miejskiej, kwestii ochrony środowiska, rozwiązywania problemów społecznych, po zmiany planów zagospodarowania przestrzennego, czy wdrożenie planów inwestycji infrastrukturalnych o dużej skali oddziaływania społecznego.
Równolegle do wprowadzania nowych metod i technik badawczych związanych z rozwojem technologicznym, pojawiają się nowe obszary badawcze związane z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego. Coraz więcej decyzji na szczeblu samorządowym podejmowanych jest w oparciu o konsultacje społeczne – czasami przyjmują one proste formy, ale czasami wymagają przygotowania nowatorskich rozwiązań metodologicznych (m.in. sondaże deliberatywne, metody badań eksperckich Delphi, itp.). W nowatorskich podejściach wykorzystuje się elementy tradycyjnie rozumianej metodologii badań (sondaże, wywiady, obserwacje), ale lokowane są one w nieco innym kontekście, co zmienia charakter stosowanych procedur i nadaje im nową jakość – np. badania przyjmują charakter całodziennego wydarzenia, zwiększa się liczba osób jednocześnie uczestniczących w dyskusji, zmienia się strategia rekrutacji, badanie zbliża się swoim charakterem do schematów eksperymentalnych i badań jakościowych.

Sondaż perswazyjny

Podejście badawcze, które chcemy przedstawić uczestnikom warsztatów nazwaliśmy sondażem perswazyjnym. Intencją warsztatów jest przedstawienie podstawowych założeń badania, przedstawienie i uzasadnienie celowości tego typu postępowania, określenie procedury prowadzenia badań (z uwzględnieniem wszystkich etapów procesu badawczego) oraz wskazanie mechanizmów ewaluacji przedsięwzięcia.

 

Zgłoszenie na warsztaty
Lista warsztatów
Opis warsztatów (wersja do wydruku): pobierz PDF